Home Poznajemy Ojcowiznę Sprawozdanie z XXI edycji konkursu Poznajemy Ojcowiznę Biłgoraj 16 - 18 maja 2014
Sprawozdanie z XXI edycji konkursu Poznajemy Ojcowiznę Biłgoraj 16 - 18 maja 2014 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 06 czerwca 2014 09:56

Zgodnie z planem w dniach 16 – 18 maja w Biłgoraju w gościnnym zawsze Internacie Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju przebywali laureaci XXI edycji Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego Poznajemy Ojcowiznę. Najważniejszym punktem pobytu w naszym mieście było oczywiście uhonorowanie nagrodami i dyplomami młodych krajoznawców z całej Polski i ich opiekunów, ale oprócz tego reprezentanci wszystkich województw Polski mieli okazję w zaplanowanych spotkaniach i wycieczkach poznawać naszą małą Ojczyznę – Ziemię Biłgorajską i Zamojszczyznę.


W piątek od południa w dwóch grupach młodzi krajoznawcy poznawali nasze miasto. Odwiedzili sanktuarium św. Marii Magdaleny w Puszczy Solskiej, zwiedzali Muzeum Ziemi Biłgorajskiej i oczywiście Zagrodę Sitarską, poznawali historię i specyfikę naszego miasta przy kolejnych pomnikach i ławeczkach pomnikowych Singera i sitarza biłgorajskiego. Po obiedzie w ulewnym deszczu, który tylko raz naruszył przyjęty program wszyscy zostali przyjęci przez zarządców Fundacji 2000 w Nadrzeczu, Państwa Alicji Jachiewicz i Stefana Szmidta, ludzi, którzy dla promowania miłości do Ojczystej Ziemi, jej kultury, tradycji i sztuki są stałym wzorem do naśladowania. W części artystycznej spotkania w nadrzeczańskiej galerii wystąpił zespół teatralny uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Biłgoraju należących do KSM do zadań specjalnych pod kierownictwem siostry Leonardy oraz zespól i kapela z Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju.

 

Prezentacja sitarskich tradycji w Fundacji Kresy 2000 w Nadrzeczu

Po kolacji młodzi krajoznawcy mieli jeszcze warsztatowe spotkania krajoznawcze w czterech grupach panelowych.
Sobota 17 maja była najbardziej pracowitym dniem dla uczestników zlotu. Zaraz po śniadaniu o godzinie ósmej dwoma autokarami i jednym busem wyruszyli na wycieczkę krajoznawczą po Ziemi Biłgorajskiej i Zamojszczyźnie. Na początek było Górecko Kościelne z Sanktuarium św. Stanisława Biskupa, „kapliczka na wodzie", aleja pomnikowych dębów.

Historię góreckiej świątyni prezentuje Prezes Oddziału kol. Marian Kurzyna

Potem Józefów z nowiutkim rynkiem, edukacyjną fontanną i dramatyczną historią z powstania styczniowego i II wojny światowej. W Józefowie młodzi krajoznawcy odwiedzili basztę widokową na skraju Babiej Doliny – józefowskich kamieniołomów, z której podziwiali panoramę Równiny Biłgorajskiej i Roztocza Środkowego.

Wieża widokowa w Józefowie

Przy dynamicznie pędzących po niebie burzowych chmurach pojechaliśmy do Hamerni nad rzekę Sopot do Rezerwatu Krajobrazowego „Czartowe Pole". Na kilkuset metrach wody spokojnej rzeczki wpadają w głęboką dolinkę powstałą w wyniku pęknięcia płyty Euroazjatyckiej piętrząc się na kolejnych progach skalnych i połamanych drzewach i tworzą rzeczywiście niepowtarzalny krajobraz okraszony jeszcze w tej porze roku wybujała zielenią olch, jesionów i

kasztanowców rosnących na brzegu dolinki.

 

Nad rwącym Sopotem w Hamerni

Romantycznego obrazu miejsca dopełniają ruiny ordynackiej papierni, która wytwarzała tu papier w XIX wieku. Kolejnym etapem wspólnego poznawania był Krasnobród z jego Sanktuarium Matki Boskiej Krasnobrodzkiej. Historię objawień opowiedział kol. Marian Kurzyna. Wszyscy odwiedzili barokowa świątynię, zaopatrzyli się z pamiątki i publikacje historyczne i krajoznawcze o Krasnobrodzie i wyruszyli do Padwy Północ – grodu Zamojskich. Fachowe przewodnictwo po tej perle północy zapewnili przewodnicy zamojscy PTTK. W trzech grupach uczestnicy wyprawy odwiedzili katedrę zamojską, budynek Akademii Zamojskiej, Rynek Wielki, Solny i Wodny Starego Miasta. Podziwlli kamieniczki ormiańskie i Ratusz Miejski.

Na Rynku Zamojskim

Na zakończenie wycieczki krótki pobyt w Szczebrzeszynie, gdzie chrząszcz brzmi w czcinie. Na rynku miejskim pamiątkowe zdjęcia z chrząszem.

 

 Na rynku  Szczebrzeszynie przy chrząszczu

 Planowo w Biłgoraju wszyscy znależli się około 16  i zaczęli przygotowywać się na uroczystą galę w Biłgorajskim Centrum Kultury, podczas której laureaci konkursu odebrali dyplomy i nagrody. Uroczystoś prowadził Sekretarz Generalny Zarządu Głownego PTTK Andrzej Gordon.

Sekretarz ZG PTTK Andrzej Gordon w trakcie rozdawania ngród


Po uroczystościach, którym towarzyszyszył występ zepołu tanecznego MDK "Tanew", po kolacji, wszyscy udali się na turystyczne ognisko nad Tanwią w Królach w ośrodku myśliwskim Nadleśnitwa Józefów.

Ostani dzień ogólnoplskiego święta młodych krajozanwców Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoazwczego zaczął się od śniadania i Mszy Świętej w kościele p. w. Chrystusa Króla. Potem wszyscy, którzy jeszcze nie odjechali do domów wyruszyli na wycieczkę do Zwierzyńca i Florianki. Przed Ośrodkiem Muealno_edukacyjnym Roztoczańskiego ParkuNarodowego przywitał nas jego wicedyrektor Tadeusz Grabowski, który przybliżył wszystkim historię jubilata, RPN kończącego w tym roku 40 lat swojego funkcjonowania.

 

 Wicedyrektor RPN pan Tadeusz Grabowski prezentuje historię ochrony przyrody na Roztoczu

 Ze Zwierzyńca autobusem wyruszyli wszyscy do Górecka Nowego, skąd pieszo pononali trasę ponad 2 kilometrów do malowniczo położonej Florianki. Malutka miejscowość, której historia zaczynasię około 1830 roku i jest ścisle związana z gospodarką leśną Oedynacji Zamojskiej. Obecnie Floranka w całości należy do RPN. Znajduje sie Zachowacza Hodowla Konika Polskiego, dawnego tarpana, który tu właśnie w Zwierzyńczyku kończył w przeszłości swój dziki żywot. 

Koniki polskie - dawne tarpany na wybiegu we Floraince

 

Klonową aleją, częścią ścieżki dendrologicznej RPN uczestnicy wycieczki dotarli do Izby Leśnej RPN we Floriance, która w przeszlości była gajówką ordynacką. W drewnianym, ponad dwustuletnim budynku zgromadzono eksponaty związane z funkcjonowaniem śłużby leśnej, życia leśników,  pracy i walki w czasie II wojny światowej. W leśniczówce moża tez oglądać reprodukcje rysunków Aleksandry Wachniewskiej urodzonej w tej leśnym zaułku, osoby, która przyczyniła się do utworzenia Roztoczańśkiego Parku Narodowego.

 

Przed Izbą Leśną RPN we Floriance

W drodze powrotnej oglądali wszyscy hodowlę rodzimej owcy urhuskiej i polskiej krowy, którą pracownicy parku, przy zaskoczeniu niektórych otoczyli ochroną, niektórzy rozpoznawali rośliny  kwitnące przy drodze i ceieszyli się pięknem otaczającej roztoczańskiej przyrody. 

Po obiedzie wszyscy zadowoleni z pobytu na Ziemi Biłgorajskiej, w nadziei piszącego te słowa, wyruszyli do domu bogatsi w wiedzę historyczną, doświadczenia krajoaznawcze i nowe przyjaźnie wuruszyli do swoich domów.

W imieniu organiaztorów dziękujemy za przybycie, życzliwość i wyrozumialość.

Z turystycznym pozdrowieniem

Więcej zdjęć Finału XXI Ogólnoplskiego Konkursu "Poznajemy Ojcowiznę" w galerii. Zapraszmy

 

Patronat i sponsoring imprezy:

 

Marszałek Wojwewództwa Lubelskiego, pan Krzysztof Hetman

 

 

Starosta Biłgorajski, pan Marian Tokarski

 

Burmistrz Miasta Biłgoraj, pan Janusz Rosłan

 

 

 

 

Wójt Gminy Biłgoraj, pan Wiesław Różyński

 

 

Poprawiony: niedziela, 08 czerwca 2014 12:31
 

Free joomla themes, reseller web hosting.

TRINO BIŁGORAJ

trino.jpg