Home Sprawozdanie z rajdu szlakiem powstania styczniowego
Sprawozdanie z rajdu szlakiem powstania styczniowego PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 22 marca 2016 08:37

Zgodnie z Regulaminem Rajdu w dniu 16 marca przed Szkołą Podstawową w Dąbrowicy spotkali się uczniowie z Gminy Biłgoraj i Biłgoraja, aby uczcić pamięć poległych i zmarłych w wyniku ran odniesionych w bitwie pod Ciosmami 21 marca 1863 roku. Najliczniej reprezentowana była Szkoła Podstawowa nr 1 im. Sługi Bożego Księdza Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Biłgoraju. W rajdzie wzięli udział uczniowie Zespołu Szkól im. Mieczysława Pasiaka w Soli, Szkoły w Dąbrowicy oraz Szkoły Podstawowej w Korytkowie Dużym.

W sumie na trasę wyruszyło 208 uczniów. Reprezentacje szkół i klas otrzymali na starcie rajdu przygotowaną wcześniej „Grę terenową", zadania której polegały rozpoznaniu obiektów krajoznawczych i przyporządkowaniu ich do kolejnych miejsc zaznaczonych na mapie oraz odpowiedzi na pytania związane z historią i przyrodą terenu, po którym przebiegała trasa rajdu.
Pogoda dopisała. Po nocnym przymrozku i śniegu z dnia poprzedniego wędrowaliśmy w pięknym marcowym słońcu. Ponad 12 kilometrową trasę pokonali wszyscy, nawet maluchy z pierwszej klasy. Wszystkie też reprezentacje rozwiązały zadania „Gry terenowej". Na mecie rajdu pod pomnikiem, który w 2015 roku ufundowali i postawili leśnicy Nadleśnictwa Biłgoraj dla upamiętnienia powstańczej bitwy czekał gorący bigos i spotkanie z historią, którą przywołali za pomocą rekwizytów z okresu powstania pracownicy Muzeum Ziemi Biłgorajskiej. Wszyscy mogli dotknąć różnego rodzaju broni z okresu powstania, zobaczyć przedmioty powszechnego użytku, którymi posługiwali się powstańcy.
Rajd zakończył się apelem poległych i zmarłych z odniesionych ran partyzantów 1863 roku oraz gromkim podziękowaniem dla leśników, którzy przygotowali miejsce mety ognisko.

GALERIA

Poprawiony: środa, 23 marca 2016 10:18
 

Free joomla themes, reseller web hosting.