Home XVII rajd szlakiem walk powstańców styczniowych Górecko Kościelne – Tarnowola – Józefów 22 kwietnia 2016 r.
XVII rajd szlakiem walk powstańców styczniowych Górecko Kościelne – Tarnowola – Józefów 22 kwietnia 2016 r. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 26 kwietnia 2016 16:12

XVII rajd szlakiem walk powstańców styczniowych prowadził z Górecka Kościelnego przez Tarnowolę do Józefowa. Prawie 270 uczniów z Józefowa i Biłgoraja maszerowało roztoczańskim szlakami, aby uczcić pamięć bohaterskich powstańców sprzed 153 lat. 150 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Sługi Bożego Księdza Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego z Biłgoraja zaczęło swoją wędrówkę od ścieżki dydaktycznej przez rezerwat krajobrazowy Szum.

Uczniowie szli brzegiem rzeczki Szum, która w tej części Roztocza Środkowego wije się w rozpadlinie roztoczańskiej tworząc malownicze przełomy, szypoty i szumy. Towarzyszkami wędrówki były wiekowe sosny i jodły, które zapewne pamiętają czasy powstania styczniowego. Wszystkie klasy miały realizować zadania Gry terenowej, której karty wcześniej otrzymali reprezentanci każdej z klas. Znakami niebieskiej ścieżki dotarli do tamy i elektrowni wodnej w pobliży Górecka Kościelnego wzniesionej przez parafian góreckich po II wojnie światowej. Kolejnym etapem wędrówki były kapliczki i aleja pomnikowych dębów prowadząca znad Szumu do drewnianego kościoła p. w. św. Stanisława Biskupa – patrona Polski. Na placu kościelnym czekali na uczniów z Biłgoraja ich rówieśnicy ze Szkoły Podstawowej im. Mieczysława Romanowskiego w Józefowie.

Spod kościoła wszyscy przeszli na parafialny cmentarz, gdzie uczniowie szkoły z Józefowa pod pomnikiem powstańczym najpierw odśpiewali hymn szkoły, którego słowa napisał Mieczysław Romanowski, adiutant Marcina Borelowskiego, bohaterski powstaniec poległy pod Józefowem, złożyli kwiaty i zapalili znicze, a uczniowie z Biłgoraja zapalili znicze na grobie ostatniego oo. Franciszkanina Górecka Kościelnego, księdza Szymona Gałeckiego, który w czasie powstania styczniowego wspierał powstańcze oddziały.

Dalsza wędrówka prowadziła pieszym szlakiem krawędziowym przez sosnowy bór do Tarnowoli. W wiosce znajdują się 3 kapliczki z okresu powstania styczniowego z: 1862, 1863 i 1864 roku. Uczestnicy rajdu widzieli dwie. Niestety, ze względu na dużą grupę, (bardzo wąskie i niebezpieczne przejście na szczyt wzniesienia) rajdowicze nie widzieli tej, którą fundował 26 września 1863 roku Antoni Tomaszewski. Pewnie właśnie od tej postawionej na szczycie wzniesienia, na którym obecnie znajduje się kamieniołom, miejsce to nazywa się Krzyżowa Góra, gdyż kapliczka w formie kamiennego krzyża góruje na okolicą.

Z Tarnowoli już tylko 3 kilometry i wszyscy trochę asfaltową drogą, trochę ścieżką rowerową Green Velo dotarli nad zalew w Józefowie na rzeczce Nepryszce, nad którą właśnie kilka kilometrów na południe zginął w kwietniu 1863 roku Mieczysław Romanowski. Nad zalewem czekał pyszny bigos przegotowany przez kuchnię Szkoły Podstawowej im. Mieczysława Romanowskiego w Józefowie. Po posiłku uczestnicy rajdu mieli możliwość dzięki pracownikom Muzeum Ziemi Biłgorajskiej obejrzeć uzbrojenie, umundurowanie oraz warunku obozowania powstańców styczniowych. Dzięki przywiezionym eksponatom i tablicom edukacyjnym uczestnicy rajdu mogli lepiej poznać realia powstańczego życia.

Cała trasa rajdu liczyła ledwie 12 i pół kilometra, ale wspólnie wędrowanie na pewno pozostanie w pamięci wszystkich uczestników. Na zakończenie organizatorzy, czyli dyrekcje Szkoły Podstawowej im. Mieczysława Romanowskiego w Józefowie, Szkoły Podstawowej nr 1 im. Sługi Bożego Księdza Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Biłgoraju oraz Oddział PTTK w Biłgoraju dziękują pracownikom Urzędu Miasta w Biłgoraju, Muzeum Ziemi Biłgorajskiej za pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu rajdu.

ZAPRASZAMY DO GALERII 

Poprawiony: wtorek, 26 kwietnia 2016 16:34
 

Free joomla themes, reseller web hosting.