Home Rajd szlakiem powstańców styczniowych Tereszpol - Zwierzyniec
Rajd szlakiem powstańców styczniowych Tereszpol - Zwierzyniec PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 19 marca 2017 16:57

15 marca 2017 r. prawie 360 uczniów z trzech szkół wyruszyło na trasę rajdu upamiętniającego walki o niepodległość powstańców z 1863 roku. Uczniowie z Zespołu Szkół im. Mieczysława Pasiaka w Soli (30 uczestników), Szkoły Podstawowej w Tereszpolu (30 uczestników) i Szkoły Podstawowej im. Sługi Bożego Księdza Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Biłgoraju (300 uczestników) chcieli upamiętnić jedną z najważniejszych bitew powstańczych, którą stoczyły połączone oddziały Kajetana „Ćwieka" Cieszkowskiego i Marcina „Lelewela" Borelowskiego. W tej zwycięskiej bitwie, przeciwko regularnej armii ponad 4000 carskich żołnierzy z armatami, wzięło udział około 1200 powstańców. Straty polskich powstańców były niewielkie wobec ogromnych poniesionych przez zaborców.

Najpierw wszyscy uczestnicy rajdu autokarami przyjechali do Tereszpola pod dawny Folwark Poręby pamiętający powstańczą bitwę, skąd prawie w linii prostej, pokonali pierwsze roztoczańskie wzniesienie i dotarli do pomników powstańczych na Wzgórzu Polak. Jeden z nich ufundowali harcerze z zamojskich szkół w okresie dwudziestolecia międzywojennego, a drugi władze samorządowe Gminy Tereszpol w 1999 roku. Oba pomniki upamiętniają powstańców z oddziału Borelowskiego oraz bohaterskich Węgrów wspomagających polską walkę o wolność ojczyzny. Przy pomnikach zapalili znicze i wysłuchali historii bitwy, która tam się rozegrała, opowiedzianej przez Dyrektora Szkoły Podstawowej w Biłgoraju, Prezesa Oddziału PTTK w Biłgoraju, a zarazem przewodnika terenowego po Roztoczu, pana Mariana Kurzyny. Dla wszystkich klas rajdowych organizatorzy, którymi byli nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Sługi Bożego Księdza Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Biłgoraju wręczyli „grę terenową", dzięki której każdy mógł w zorganizowanej grupie i indywidualnie poznawać i utrwalać wiedzę zdobytą na rajdzie.
Sprzed pomników powstańczych wszyscy ruszyli znakowaną ścieżką historyczną RPN aż do parkingu naprzeciwko dawnej leśniczówki, a obecnie zajadu Gajówka. Tutaj spotkali znaki żółte pieszego szlaku roztoczańskiego z Bidaczowa do Zwierzyńca. Przez drogę wojewódzką pomagali przeprawić się policjanci. „Żółtym" szlakiem dotarli do białego kamiennego krzyża z okresu powstania styczniowego, a potem na wśród jarów i zapadlisk Turzyńskich Dołów wędrowali do Zwierzyńca. W trakcie rajdu uczestnicy mogli rozpoznać kwitnące łanami przebiśniegi, zaczynające kwitnąć niebieskie przylaszczki oraz kwitnące krzewy wawrzynka wilcze łyko. Przemierzając roztoczańskie wzniesienia przechodzili przez różne rodzaje drzewostanów. Szli borem sosnowym, lasem mieszanym z bukiem i jodłą oraz fragmentem dąbrowy świetlistej.
Na zakończenie wędrówki prawie 400 osobowa grupa rajdowiczów zapaliła znicze przy zbiorowym grobie powstańczym oraz przy kopijniku, węgierskim nagrobku upamiętniającym poległego pod Panasówką majora Edwarda Nyary w Zwierzyńcu. Całą grupa odwiedziła też cmentarz wojenny w Zwierzyńcu, gdzie obok powstańczych mogił znajdują się groby żołnierzy z I i II wojny światowej.
Na zakończenie rajdu na leśnym parkingu przy Leśnictwie Bukownica dzięki gościnności pracowników Nadleśnictwa Zwierzyniec przy turystycznym ognisku wszyscy raczyli się gorącym bigosem.

Poprawiony: niedziela, 19 marca 2017 17:02
 

Free joomla themes, reseller web hosting.